sobota, 29 marca 2014

Jak się wysypiać?



Jak się wysypiać? To pytanie gnębi wiele osób w dzisiejszych czasach, ze względu na to jakie tempo narzuca dzisiejszy styl życia większość chce znać odpowiedź. Jest to do wykonania i wcale nie trzeba na sen przeznaczać 8-9 godzin dziennie. Liczy się jakość snu, nie długość. Ponadto doskonałym sposobem na wysypianie się, jest wyrobienie w sobie nawyku ucinania codziennie krótkiej drzemki, ale nie byle jakiej. Poniżej podaję kilka porad które sprawią, że nasza drzemka wzmocni nasz organizm.


Długość drzemki nie powinna przekraczać pół godziny.
Jeśli śpimy zbyt długo, wchodzimy w kolejne fazy snu co spowoduje ogólne zmęczenie podczas pobudki i gorszy sen w nocy. Według jakiś tam badań idealna drzemka powinna wynosić 23-26 minut. Sam mam problem z tym, ponieważ gdy już się walnę popołudniem w wyrko śpię jakąś godzinę, co w sumie nie daje pozytywnych efektów na resztę dnia. Lecz jeśli jakimś cudem udaje się spać krócej można się poczuć jak po długim i dobrym śnie.

Ucinać drzemkę najlepiej jest 7 godzin po pobudce
Chociaż nie każdy może sobie na to pozwolić, ze względu na godziny pracy, drzemać najlepiej około godziny 13-15. W ostateczności o 16. Nigdy nie robić tego około 3 godzin przed snem nocnym, sprawi tylko, że nie będziemy spokojnie spać.

Nie zmuszaj się
Jeśli kompletnie nie odczuwamy senności, zmuszanie się także nie wyjdzie na dobre. Lepiej to robić kiedy jesteśmy zmęczeni. Po drugie jeśli już leżymy i nie możemy zasnąć, nie wściekajmy się, że to się nie udaje. Bierne leżenie także sprawi, że organizm trochę odpocznie.

Kołdra lub koc
Podczas snu temperatura ciała obniża się. Lepiej nie kłaść się np.: od razu na kanapie bez przykrycia. To nie będzie zbyt miłe dla naszego ciała.

Podejdź do drzemki na spokojnie
Przed zaśnięciem unikajmy wysiłku fizycznego oraz obfitych posiłków. Umysł musi wolnymi krokami podchodzić do drzemki. Przed snem, dobrze jest np.: poczytać książkę.

Kwestia pobudki
Idealną pobudką jest wyćwiczenie w sobie budzika biologicznego. Jeśli za każdym razem planujemy i myślimy o tym ile mamy spać, obudzimy się sami po takim czasie. Lecz niestety nie każdy potrafi to w sobie wyćwiczyć. Jeśli decydujemy się na tradycyjny budzik niech jego dźwięk nie będzie zbyt gwałtowny i głośny. Spokojny i łagodny będzie odpowiedni.

Jakie są korzyści z codziennego drzemania?
Wysypianie się nie jest jedynym dobrym efektem. Drzemka oczyszcza naszą pamięć co sprawia, że łatwiej zapamiętujemy kolejne informacje. Tacy geniusze jak Einstein, Da Vinci czy Napoleon prawdopodobnie lubili ucinać sobie drzemki. Zwiększa kreatywność, poprawia nasze trawienie, przyspiesza regenerowanie tkanek – odmładza nas. Łagodzi ból głowy oraz zmniejsza ryzyko zachorowań na co niektóre choroby np.: na cukrzycę.

Lecz jak wiadomo dobra drzemka to 50% sukcesu. Należy też zadbać o nasz sen w nocy, odnośnie tego także są sposoby. Napiszę o tym w kolejnym poście.

4 komentarze:

  1. Biologiczny zegar u mnie działa bardzo dobrze, ale jakość mojego snu jest kiepska ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przyda się, na pewno skorzystam z rad ;D

    OdpowiedzUsuń
  3. Spokojny i łagodny budzik? Próbowała, nigdy mnie nie obudził ;/

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam spać, ale nie potrafię drzemać :x A szkoda, czasami padam na twarz, a i tak nie potrafię zasnąć w dzień ;)
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń